Solid Works

SOLIDWORKS Nedir?

Teknik çizim ve modelleme mühendislikte oldukça önemlidir. SOLIDWORKS; 2D teknik çizim ve 3D katı modelleme yapabilmek için kullanılan bir bilgisayar destekli grafik tasarım (CAD) ve bilgisayar destekli mühendislik (CAE) yazılımıdır. Windows işletim sistemiyle uyumlu ilk 3D modelleme programıdır.

SOLIDWORKS; teknik resim çizimi ve tasarım gerektiren her sektörde rahatça kullanılabilir. Tasarım ve üretim dünyası, bilgisayar destekli üretim ve mühendislik teknolojileri için önemli bir yer tutar. Ayakkabı ve çanta tasarımcılarından spor ekipmanı tasarımcılarına, makine ve kalıp üreticilerinden otomotive kadar birçok sektörden tasarımcı SOLIDWORKS’ü tercih ediyor. Peki, farklı sektörlerdeki tasarımcılar niçin SOLIDWORKS kullanıyor?

SOLIDWORKS; kullanıcı dostu arayüzü ile karmaşıklığa sebep olmaz. Kullanıcının her türlü ürün, makine teknik resim çizimi ve tesis tasarımında kolay bir şekilde ileri düzey modelleme yapabilmesini sağlar. Aynı zamanda; simülasyon, montaj, hareket, katı parça modelleme, e-drawings, araç analisti, PhotoView360, ScanTo3D, DWG editör gibi modülleri içerir. Böylelikle firmanız için yüksek performanslı ve düşük maliyetli bir tasarım programına sahip olursunuz.

SOLIDWORKS İle Neler Yapabiliriz?

SOLIDWORKS 3D çizim konusunda en popüler programlardan biridir. Bunun nedeni, kolay komutlarla en basit teknik çizimlerden en karmaşık 3D modellere kadar tüm modellemelerin yapılabilmesidir. Tasarımlar renklendirilerek gerçeğe en yakın haline getirilebilir.

Şimdi adım adım SOLIDWORKS ne işe yarar, neler yapabiliriz birlikte inceleyelim.

Sketcher: Taslak oluşturma adımıdır. Profil çizimlerini ve profile uygulanacak işlemleri kapsar.

Parça Tasarımı: Görüntü ayarlamaları, katı modelleme, katı modelin translation ile koordinatlarının değiştirilmesi, sac metal şekillendirilmesi ve yüzey modelleme, yüzey oluşturma işlemleri, yüzey tabanlı katı oluşturma, parçaların imali için gerekli olan kalıplamanın uygulanması gibi işlemler bu alanda yapılır.

Montaj Tasarımı: Kısıtlamaların oluşturulması, mekanizmaların hareketi, mekanizmalarda hareket engelleyiciler, mekanizmalarda bağımlı hareketler, montajlara Toolbox yardımı ile parça çağrımı, Smart Mate ile hızlı parça ekleme SOLIDWORKS Montaj Tasarımı kısmında gerçekleşir.

Hazırlık: Teknik resimlerin çıkarılması, görünüm oluşturma, ölçümlendirme, montaj numaralarının girilmesi, şekil ve ölçüsel toleranslar hazırlık aşamasına aittir.

Analiz: Cosmos Works ile basit bir parçanın lineer gerilme analizi ve termal analizi, burkulmaanalizi, optimizasyon testleri, tasarlanan bir parçanın her türlü sınır şartları altında test edilmesi SOLIDWORKS Analiz kısmında yer alır.

Simülasyon: Cosmos Motion yardımı ile basit mekanizmanın bağlantılarının tanımlanması, bağlantılara sürtünme eklenmesi, çarpışma sonucu oluşması gereken itme momentum değerleri bulunması ve mekanizmanın simülasyonu bulunmaktadır.

Solid Works Hangi Sektörde Kulanılır?

Solidworks her sektörde kolay bir şekilde kullanılabilen bir çizim programıdır. Kullanımı ve mantığı kolay olduğu için Solidwork kullanan kişiler her kullanımda yeni özellikleri de öğrenebilmektedir.

Esnek yapısı olmasından dolayı hazırlanan tasarımlar farklı programlar üzerinde kolaylıkla kullanılabilmektedir. Bunun yanında tasarlanan parçalarda program üzerinden darbe ve statik gibi testler de yapılabilmektedir.

SolidWorks Nerelerde Kullanılır?

SolidWorks birçok mühendislik uygulamasında aktif olarak kullanılmaktadır. Bu mühendislik alanlarının başlıcaları ise şunlardır:

 • Havacılık ve Uzay
 • Otomotiv
 • Tüketici Ürünleri
 • Ulaşım Araçları
 • İşleme Tesisleri
 • Elektronik
 • İnşaat
 • Makine Parçaları
 • Ağır Ekipmanlar
 • Medikal Ürünler
 • Kalıp ve Alet Tasarımı
 • HVAC
 • Enerji Teknolojileri
 • Ürün Dizaynı
 • CFD Uygulamaları

Talebinizi Bize İletin

akademiuzmani.com olarak herbiri alanında uzman, akademik titr sahibi çalışma arkadaşlarımız ile sizlere hizmet vermekteyiz. Siz de ücretsiz ön danışmanlık hizmeti almak istiyorsanız bizi hemen arayın.